top of page

Uloga ženskog rukometa u Srbiji

Writer: Tijana JanjićTijana Janjić

Ženski rukomet u Srbiji ima bogatu istoriju i sa sigurnošću se može reći da je njegov uticaj na sportsku kulturu naše nacije, ispred koje se neretko dodaje pridev „sportska“, veoma značajan i primetan. Uprkos tome što je ovaj sport kroz svoj razvoj bio popularniji u muškoj konkurenciji, ženski rukomet je uspevao da odoli izazovima i napravi sebi put ka brojnim zapaženim rezultatima i sve većoj zainteresovanosti kod mladih.


Istorija ženskog rukometa u Srbiji


Razvoj ženskog rukometa je postao intenzivniji krajem 90-ih i početkom 2000-ih godina, iako je na našim prostorima bio zastupljen i pre toga. Tome svedoče i prvi uspesi postignuti u upravo u već pomenutnom periodu. Iako je isprva bio samo lokalni fenomen, ženski rukomet je kroz vreme iznedrio nekoliko izuzetnih igračica, koje su postavile temelje uspeha kako na državnom, tako i na evropskom i svetskom nivou.

Međunarodni uspesi reprezentacije i pojedinaca



Imajući u vidu političke okolnosti i dešavanja, ženska reprezentacija Srbije je kao takva svoj prvi nastup zabeležila 2006. godine na Evropskom prvenstvu u Švedskoj. Uslediće niz neuspešnih godina za naše dame, koje se na put slave vraćaju već 2012, zauzevši 4. mesto na Evropskom prvenstvu u Srbiji. Već naredne godine, ženski rukomet biva krunisam zlatom na Mediteranskim igrama u Mersinu i srebrom na Svetskom prvenstvu održanom kod nas.


Može se reći da je 2013. godina bila veoma uspešna za naše rukometašice, čija će imena ostati ispisana u istoriji srpskog ženskog rukometa, ali i svetskog. Andrea Lekić je te godine proglašena za najbolju rukometašicu sveta, a Dragana Cvijić za najboljeg pivotmena od strane Međunarodne rukometne federacije. Samo godinu dana ranije, Kristina Liščević je bila proglašena za najbolju mladu igračicu EHF Lige šampiona od strane Evropske rukometne federacije.




 

Ženski klupski rukomet


Ženskih rukometnih klubova ima dosta u poslednje vreme, a neki od njih su se u prošlosti dotakli i evropskih takmičenja. U takmičenjima na nivou Srbije se nadmeće više klubova iz različitih delova naše zemlje i, premda čak ni oni najbolji nisu finansijski i strukturno na nivou brojnih evropskih timova, žar borbe i želja za dokazivanjem kvaliteta se ne gase kod naših devojaka.


Da kvalitet i te kako postoji i na tom na individualnom nivou, pokazalo nam je više igračica, koje su svoje rukometne početke ostvarile upravo u našim klubovima, a kasnije su kroz karijeru zaigrale za neke od najboljih evropskih, a može se reći i svetskih klubova.


Uloga ženskog rukometa u društvu


Kao što to čini i svaki drugi ženski sport, i ženski rukomet radi na doprinošenju rodne ravnopravnosti u srpskom sportu. Na nivou društva se stiče utisak da je ženski rukomet još uvek u senci muškog, međutim, naše reprezentativke, ali i sve druge igračice neprestano utiču na promenu te slike, kako svojim timskim, tako i individualnim radom.

Iako se za ženski rukomet vezuje predrasuda da je to „isuviše grub sport za žene“, postojanje klubova, reprezentacije i igračica koje svoju karijeru i dalje grade u inostranstvu, primer su i neiscrpna inspiracija mlađima. Osim toga, to je i podsetnik za sve zainteresovane da su rad, volja, trud i disciplina samo neke od stavki koje su neophodne za postizanje uspeha u sportu koji će uvek biti sinonim za hrabrost, borbenost i istrajnost.



Ženski rukomet u Srbiji, iako suočen sa brojnim izazovima u organizaciji i upravljanju, neprestano pokazuje da su volja i kvalitet – na terenu i izvan njega – neupitni. Ipak, kako bi ovaj sport dostigao puni potencijal, važno je da svi zajedno radimo na stvaranju boljih uslova za mlade talente, jer se iza svake rukometašice krije ne samo strast, već i snaga koja može promeniti budućnost ovog sporta.

 

 Tijana Janjić

 

Comentarios


bottom of page